USA Swimming-National Meets 
              2018 Speedo Winter Junior Championships - West               
 
 Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
     Jrs West: * 1:27.11  12/7/2016 Scottsdale Aquatic Club
                          R Hoffer, S Gage, R Van Deusen, J Blake
  SC Jrs Meet: # 1:27.11  12/7/2016 Scottsdale AC
                          R Hoffer, S Gage, R VAn Deusen, J Blake
    13-14 NAG:   1:35.58  2018      Dynamo Swim Club
    15-16 NAG:   1:28.85  2018      Mason Manta Rays
    17-18 NAG:   1:26.47  2015      Nation's Capital S.C.
    15-18 NAG:   1:26.47  2015      Nation's Capital S.C.
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Sierra Marlins S-SN  'A'            3:17.53    1:29.01   40  
     1) Mefford, Colby 17             2) Dillard, Ben 17              
     3) Gillespie, Jack 16            4) O'Haimhirgin, Finn 17        
             22.10        46.35 (24.25)
        1:08.96 (22.61)     1:29.01 (20.05)
  2 Rose Bowl Aquati-CA  'A'            3:22.62    1:30.27   34  
     1) McCrary, Mark 17              2) Lee, James 17                
     3) Syrkin, Danny 16              4) Blake, Will 17               
             22.72        48.52 (25.80)
        1:09.64 (21.12)     1:30.27 (20.63)
  3 Sooner Swim Club-OK  'A'            3:22.97    1:31.26   32  
     1) Hayes, Aiden 15               2) Sullivan, Caleb 18           
     3) Wilson, Daniel 16             4) Tang, Jonathan 17            
             21.91        48.36 (26.45)
        1:10.45 (22.09)     1:31.26 (20.81)
  4 Nitro Swimming-ST  'A'              3:19.55    1:31.48   30  
     1) Grieshop, Jack 17             2) Ribeiro, Vincent 16          
     3) Alarcon, Greyson 17           4) Hammer, Kevin 17             
             23.67        49.35 (25.68)
        1:11.17 (21.82)     1:31.48 (20.31)
  5 Bainbridge Islan-PN  'A'            3:20.55    1:31.62   28  
     1) Waite, Garrett 17             2) Houseman, Kevin 17           
     3) Witty, Andrew 16              4) Wenker, Jude 17              
             23.89        48.87 (24.98)
        1:11.15 (22.28)     1:31.62 (20.47)
  6 Alamo Area Aquat-ST  'A'            3:20.85    1:31.68   26  
     1) Hunt, Joseph 16               2) Tao, David 17                
     3) Barrera, Isaac 18             4) Klinksiek, Konnar 18         
             22.94        48.68 (25.74)
        1:11.50 (22.82)     1:31.68 (20.18)
  7 Chicago Wolfpack-IL  'A'            3:26.43    1:31.75   24  
     1) Olson, Jaden 16               2) Fernandez, Matthew 17        
     3) Szabados, Bence 17            4) Nolan, Parker 15             
             22.80        49.90 (27.10)
        1:11.61 (21.71)     1:31.75 (20.14)
  8 Hillsboro Swim T-OR  'A'            3:21.27    1:31.79   22  
     1) Woodbury, Max 18              2) Champlin, Brett 18           
     3) Heasley, Ethan 17             4) Thornbrue, Luke 17           
             23.91        49.44 (25.53)
        1:11.30 (21.86)     1:31.79 (20.49)
  9 Irvine Novaquati-CA  'A'            3:20.41    1:31.90   18  
     1) Cho, Joshua 16                2) Lou, Brian 16                
     3) Slusiewicz, Sean 17           4) Ingram, Hunter 17            
             23.72        49.74 (26.02)
        1:10.82 (21.08)     1:31.90 (21.08)
 10 Scottsdale Aquat-AZ  'A'            3:23.12    1:31.96   14  
     1) Moore, Jered 17               2) Leblanc, Matthew 17          
     3) Tiffany, Jordan 16            4) Hughes, Parker 17            
             23.58        49.32 (25.74)
        1:11.22 (21.90)     1:31.96 (20.74)
 11 Orinda Aquatics-PC  'A'             3:21.82    1:32.19   12  
     1) Le-Nguyen, Zach 15            2) Loyet, Mason 18              
     3) Flanders, Harry 18            4) Zhang, Richard 17            
             23.50        49.64 (26.14)
        1:11.51 (21.87)     1:32.19 (20.68)
 12 Rose Bowl Aquati-CA  'B'            3:23.66    1:32.53   10  
     1) Dalmacio, Ronald 14           2) Cosic, Eddie 17              
     3) Yarcan, Andre 17              4) Hwang, Isaac 17              
             22.94        48.72 (25.78)
        1:11.53 (22.81)     1:32.53 (21.00)
 13 Aquajets Swim Te-MN  'A'            3:20.10    1:32.54    7  
     1) Breazeale, Anderson 18        2) Karpenko, Andrew 16          
     3) Deng, Alex 15                 4) Zheng, Hayden 15             
             23.39        48.77 (25.38)
        1:11.16 (22.39)     1:32.54 (21.38)
 13 Palo Alto Stanfo-PC  'A'            3:19.26    1:32.54    7  
     1) Taner, Brooks 17              2) Kim, Ryan 16                 
     3) Moridaira, Shogo 17           4) Mills, Justin 16             
             22.67        48.57 (25.90)
        1:11.88 (23.31)     1:32.54 (20.66)
 15 Peak Swimming-PC  'A'               3:22.79    1:32.57    4  
     1) Huang, Andy 16                2) Yep, Jassen 16               
     3) Hu, Ethan 16                  4) Tay, Eddy 16                 
             23.42        49.01 (25.59)
        1:10.81 (21.80)     1:32.57 (21.76)
 16 Marin Pirates-PC  'A'               3:26.52    1:32.58    2  
     1) McIntyre, Zachary 16          2) McIntosh, Corban 16          
     3) Luis, Nathan 17               4) Scruton, Matthew 18          
             23.24        49.26 (26.02)
        1:11.87 (22.61)     1:32.58 (20.71)
 17 Premier Aquatics-GU  'A'            3:25.88    1:32.64  
     1) Jones, Elliott 17             2) Powell, Jacob 17             
     3) Oderinde, David 16            4) Fuchs, Collin 16             
             23.22        49.81 (26.59)
        1:11.77 (21.96)     1:32.64 (20.87)
 18 Sarpy County Swi-MW  'A'            3:25.49    1:33.04  
     1) Cavanaugh, Mark 17            2) Barr, Luke 15                
     3) Miceli, Mateo 16              4) Smithson, Hunter 17          
             23.54        48.63 (25.09)
        1:11.60 (22.97)     1:33.04 (21.44)
 19 Bellevue Club Sw-PN  'A'            3:20.14    1:33.09  
     1) Richardson, James 17          2) Arnold, Charlie 14           
     3) Lee, Nathan 15                4) King, Matt 16                
             23.63        50.08 (26.45)
        1:12.99 (22.91)     1:33.09 (20.10)
 20 Charger Aquatics-NM  'A'            3:21.15    1:33.23  
     1) Hawton, Max 17                2) Hoagland, Jack 18            
     3) O'Donnell, Darien 16          4) Hart, Keelan 18              
             24.62        48.82 (24.20)
        1:11.96 (23.14)     1:33.23 (21.27)
 21 Edina Swim Club-MN  'A'             3:21.73    1:33.32  
     1) Larson, Peter 17              2) Biscan, Jacob 16             
     3) Pruett, Spencer 18            4) Gray, Andrew 17              
             22.79        49.86 (27.07)
        1:12.80 (22.94)     1:33.32 (20.52)
 22 Canyons Aquatic-CA  'A'             3:25.19    1:33.52  
     1) Childs, Kevin 17              2) Alejandro, Keane 16          
     3) Quick, Jon 17                 4) Morsch, Justin 18            
             23.12        49.16 (26.04)
        1:12.67 (23.51)     1:33.52 (20.85)
 23 North Bay Aquati-PC  'A'            3:25.23    1:33.56  
     1) Lewczyk, Ethan 16             2) Mason, Jackson 17            
     3) Giacoppo, Gabriel 17          4) Collins, Leo 17              
             23.59        50.00 (26.41)
        1:12.41 (22.41)     1:33.56 (21.15)
 24 Quicksilver Swim-PC  'A'            3:25.57    1:33.57  
     1) Wong, Brian 17                2) Chang, Geffen 17             
     3) Sichak, Kevin 16              4) Liu, George 17               
             23.47        49.90 (26.43)
        1:12.52 (22.62)     1:33.57 (21.05)
 25 Phoenix Swim Clu-AZ  'A'            3:26.37    1:33.63  
     1) Milovanovic, Mateja 16        2) Tan, Zachary 15              
     3) Clark, Jaedin 18              4) Bayless, Kolbe 17            
             24.17        49.48 (25.31)
        1:12.85 (23.37)     1:33.63 (20.78)
 26 Austin Swim Club-ST  'A'            3:25.03    1:33.64  
     1) Luo, Jaden 15                 2) Torres Hecker, Axel 17       
     3) Artmann, Sam 18               4) Velasquez, Nicco 16          
             24.25        50.35 (26.10)
        1:12.39 (22.04)     1:33.64 (21.25)
 27 Mission Viejo Na-CA  'A'            3:25.15    1:33.70  
     1) Neamand, Quinn 17             2) Schreiber, Jason 17          
     3) Brune, Noah 17                4) Lee, Aaron 17                
             23.72        49.78 (26.06)
        1:13.02 (23.24)     1:33.70 (20.68)
 28 Rancho San Diegu-SI  'A'            3:22.11    1:33.84  
     1) Wythes, George 17             2) Koyama, Kaito 17             
     3) Dugas, Yuma 16                4) Lukashev, Stephan 17         
             24.40        50.32 (25.92)
        1:12.99 (22.67)     1:33.84 (20.85)
 29 Alamo Area Aquat-ST  'B'            3:25.89    1:33.89  
     1) Kennedy, Jackson 16           2) Garcia, Brandon 17           
     3) Carey, Diego 18               4) Bruns, Cole 17               
             23.34        49.64 (26.30)
        1:13.01 (23.37)     1:33.89 (20.88)
 30 Irvine Novaquati-CA  'B'            3:20.64    1:34.23  
     1) Tu, Kevin 17                  2) Trichery, Nico 17            
     3) Holton, Stuart 17             4) Trujillo, Jack 16            
             24.79        49.89 (25.10)
        1:12.62 (22.73)     1:34.23 (21.61)
 31 Crawfish Aquatic-LA  'A'            3:24.38    1:34.37  
     1) Henderson, James 16           2) Rathle, Jacques 15           
     3) Boylan, David 18              4) Cavana, Sion 18              
             24.00        50.73 (26.73)
        1:13.61 (22.88)     1:34.37 (20.76)
 32 Rancho San Diegu-SI  'B'            3:25.06    1:34.45  
     1) Munoz Renteria, Carlos 15     2) He, Joshua 17                
     3) Morris, Mason 16              4) Pozdnyakov, Phil 16          
             24.18        50.39 (26.21)
        1:13.60 (23.21)     1:34.45 (20.85)
 33 Waterloo Swimmin-ST  'A'            3:25.68    1:34.50  
     1) Shomper, Thomas 16            2) Kuhn, Steven 18              
     3) Louie, Joshua 16              4) Katzman, Cam 18              
             24.31        50.41 (26.10)
        1:13.47 (23.06)     1:34.50 (21.03)
 34 DU Hilltoppers-CO  'A'              3:21.10    1:34.61  
     1) Bruce, Alex 18                2) Wolff, Sebastian 15          
     3) Goodwin, Will 18              4) Peterson, Ryan 17            
             23.97        50.96 (26.99)
        1:13.90 (22.94)     1:34.61 (20.71)
 35 North Texas Nada-NT  'A'            3:24.86    1:34.94  
     1) Pretorius, Johan 16           2) Repice, Kevin 17             
     3) Tran, Dylan 17                4) Armstrong, Landon 18         
             24.57        51.05 (26.48)
        1:13.68 (22.63)     1:34.94 (21.26)
 36 Dads Club Swim T-GU  'A'            3:24.50    1:34.97  
     1) De Groot, Jeffrey 17          2) Czelusta, Noah 17            
     3) Mason, Andreas 18             4) Duncan, Caleb 18             
             24.81        51.35 (26.54)
        1:14.51 (23.16)     1:34.97 (20.46)
 37 Katy Aquatic Tea-GU  'A'            3:20.63    1:35.03  
     1) Boyle, Mac 16                 2) Liao, Justin 15              
     3) Ahn, Seung Joon 17            4) Autry, Ethan 18              
             23.94        50.66 (26.72)
        1:13.99 (23.33)     1:35.03 (21.04)
 38 La Mirada Armada-CA  'A'            3:25.38    1:35.14  
     1) Allison, Nicholas 17          2) Vargas, Kevin 17             
     3) Serrano, Zachary 17           4) Rodriguez, Alex 17           
             24.37        50.28 (25.91)
        1:13.23 (22.95)     1:35.14 (21.91)
 39 Fort Collins Are-CO  'A'            3:23.55    1:35.20  
     1) Kruse, Wylie 15               2) Bartel, Zach 16              
     3) Kruse, Sawyer 18              4) Gao, Lucius 17               
             24.31        51.28 (26.97)
        1:14.18 (22.90)     1:35.20 (21.02)
 40 Metroplex Aquati-NT  'A'            3:21.16    1:35.36  
     1) Jones, Jed Michael 16         2) Fan, Zhier 14                
     3) Vaughn, James 17              4) Clark, Jakob 17              
             24.04        50.72 (26.68)
        1:14.13 (23.41)     1:35.36 (21.23)
 41 Nitro Swimming-ST  'B'              3:24.76    1:35.43  
     1) Jackson, Trey 18              2) Shay, Michael 17             
     3) Barton, Will 18               4) Furrer, Corby 16             
             24.78        51.78 (27.00)
        1:14.88 (23.10)     1:35.43 (20.55)
 42 Orinda Aquatics-PC  'B'             3:24.44    1:35.69  
     1) Lanzara, Matt 18              2) Alessandria, Giorgio 18      
     3) Baker, Alec 18                4) Lenahan, Ryan 17             
             24.23        50.78 (26.55)
        1:13.81 (23.03)     1:35.69 (21.88)
 43 Scottsdale Aquat-AZ  'B'            3:24.74    1:35.75  
     1) Falls, Tanner 16              2) Rosen, Aaron 16              
     3) Cooley, Stefan 17             4) Melin, Dylan 16              
             25.66        52.43 (26.77)
        1:14.63 (22.20)     1:35.75 (21.12)
 44 Colorado Springs-CO  'A'            3:24.48    1:35.85  
     1) Whitmarsh, Braden 17          2) Lujan, Joshua-ryan 17        
     3) Rauchut, Tommy 17             4) Grauvogel, Gabe 17           
             25.21        51.58 (26.37)
        1:14.42 (22.84)     1:35.85 (21.43)
 45 Golden West Swim-CA  'A'            3:26.13    1:36.38  
     1) Lait, Casey 16                2) Nghi, Ivan 15                
     3) Blair, Aidan 17               4) Nghi, Brandon 17             
             24.35        50.61 (26.26)
        1:13.49 (22.88)     1:36.38 (22.89)
 46 Tualatin Hills S-OR  'A'            3:20.89    1:37.51  
     1) Martinez, Trent 17            2) Corbeau, Angus 15            
     3) Young, Nalex 18               4) Nosack, Marco 16             
             24.38        51.31 (26.93)
        1:15.49 (24.18)     1:37.51 (22.02)
 47 Lakeside Aquatic-NT  'B'            3:24.20    1:37.69  
     1) Dix, Jacob 15                 2) Beladi, Noah 15              
     3) Fitzgibbon, Cooper 17         4) Feehery, Colin 17            
             24.40        51.34 (26.94)
        1:16.46 (25.12)     1:37.69 (21.23)
 -- Lakeside Aquatic-NT  'A'            3:22.63         DQ  
      Early take-off swimmer #4
     1) Lucas, Samuel 16              2) Scott, Donald 17             
     3) Johns, Tyler 17               4) Easton, John 17              
             23.58        48.77 (25.19)
        1:11.85 (23.08)          DQ (20.56)
 -- Life Time Northe-SN  'A'            3:25.40         DQ  
      Stroke Infraction swimmer #2
     1) Gore, Cris 16                 2) McCormick, Evan 16           
     3) Harm, Jonah 17                4) Jeffers, Mason 16            
             23.47        49.32 (25.85)
        1:10.85 (21.53)          DQ (21.25)
 -- Terrapins Swim T-PC  'A'            3:18.06        SCR  
 -- Elevation Athlet-CO  'A'            3:24.10        SCR  
 -- Santa Clara Swim-PC  'A'            3:25.08        SCR  
 -- DART Swimming-SN  'A'               3:25.49        SCR  
 
                      Men - Team Rankings - Through Event 2                       
 
  1. Rose Bowl Aquatics                 44   2. Sierra Marlins Swim Team           40
  3. Sooner Swim Club                   32   4. Nitro Swimming                     30
  5. Bainbridge Island Swim Club        28   6. Alamo Area Aquatic Association     26
  7. Chicago Wolfpack Aquatic Club      24   8. Hillsboro Swim Team                22
  9. Irvine Novaquatics                 18  10. Scottsdale Aquatic Club            14
 11. Orinda Aquatics                    12  12. Palo Alto Stanford Aquatics         7
 12. Aquajets Swim Team                  7  14. Peak Swimming                       4
 15. Marin Pirates                       2