Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License     7/14/2019
  2019 ST TXLA Speedo Southern Sectionals - 7/11/2019 to 7/14/2019  
 
 Event 5  Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Lillie Nordmann  16 Magnolia Aquatic  2:10.30    2:11.20     q  
           1:03.66    2:11.20 (1:07.54)
  2 Sarah Gibson     24 Aggie Swim Club-  2:09.54    2:12.19     q  
           1:03.49    2:12.19 (1:08.70)
  3 Lauren Case      21 Longhorn Aquatic  2:12.13    2:14.43     q  
           1:04.71    2:14.43 (1:09.72)
  4 Laci Black       15 Rockwall Aquatic  2:19.44    2:14.88     q  
           1:04.37    2:14.88 (1:10.51)
  5 Ava Topolewski   14 Mansfield Aquati  2:16.69    2:16.18     q  
           1:04.93    2:16.18 (1:11.25)
  6 Isabel Tank      21 UN-GU             2:19.78    2:17.53     q  
           1:07.05    2:17.53 (1:10.48)
  7 Mollie Wright    19 Aggie Swim Club-  2:15.76    2:17.55     q  
           1:04.79    2:17.55 (1:12.76)
  8 Hannah Merrill   16 Rockwall Aquatic  2:20.24    2:18.96     q  
           1:05.43    2:18.96 (1:13.53)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Sarah Holt       16 YMCA of NW LA --  2:22.85    2:18.98     q  
           1:04.82    2:18.98 (1:14.16)
 10 Sarah Kutz       17 Austin Swim Club  2:18.36    2:19.13     q  
           1:04.10    2:19.13 (1:15.03)
 11 Grace Ritch      21 Longhorn Aquatic  2:20.22    2:19.14     q  
           1:06.36    2:19.14 (1:12.78)
 12 Elizabeth Walsh  16 Streamline Aquat  2:22.51    2:19.99     q  
           1:07.53    2:19.99 (1:12.46)
 13 Payton Marvin    17 Nitro Swimming-S  2:21.53    2:20.04     q  
           1:06.83    2:20.04 (1:13.21)
 14 Olivia Theall    17 Aquastar-GU       2:20.17    2:20.06     q  
           1:05.79    2:20.06 (1:14.27)
 15 Megan Morris     18 Texas Christian-  2:21.65    2:20.43     q  
           1:05.72    2:20.43 (1:14.71)
 16 Natalie Whalen   18 Lakeside Aquatic  2:13.14    2:20.71     q  
           1:07.24    2:20.71 (1:13.47)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Erin Trahan      21 Dallas Mustangs-  2:17.92    2:20.87     q  
           1:06.68    2:20.87 (1:14.19)
 18 Jade Hallum      17 Austin Trinity A  2:23.78    2:21.01     q  
           1:06.80    2:21.01 (1:14.21)
 19 Riley Edmundson  16 Lakeside Aquatic  2:20.97    2:21.14     q  
           1:07.73    2:21.14 (1:13.41)
 20 Emma Stephenson  18 UN-GU             2:20.24    2:21.20     q  
           1:07.53    2:21.20 (1:13.67)
 21 Rylee Moore      16 Crawfish Aquatic  2:23.25    2:21.29     q  
           1:06.23    2:21.29 (1:15.06)
 22 Ella Flowers     15 Rice Aquatics-GU  2:21.30    2:21.78     q  
           1:06.88    2:21.78 (1:14.90)
 23 Emmalee Gettys   14 Texas Gold-ST     2:27.46    2:22.02     q  
           1:06.89    2:22.02 (1:15.13)
 24 Annabelle Thomp  15 Crawfish Aquatic  2:25.94    2:22.20     q  
           1:08.03    2:22.20 (1:14.17)
 -----------------------------------------------------------------
 25 Joelle Reddin    16 Texas Ford Aquat  2:21.48    2:22.36     q  
           1:08.28    2:22.36 (1:14.08)
 26 Clare Vetkoette  16 Texas Ford Aquat  2:21.49    2:22.52     q  
           1:08.48    2:22.52 (1:14.04)
 27 Karly Merriott   15 Rockwall Aquatic  2:21.86   J2:22.52     q  
           1:07.55    2:22.52 (1:14.97)
 28 Emma Monson      18 Texas Ford Aquat  2:23.13    2:22.95     q  
           1:10.10    2:22.95 (1:12.85)
 29 Amelia Warren    17 Rockwall Aquatic  2:20.00    2:23.12     q  
           1:07.16    2:23.12 (1:15.96)
 30 Jessica Yeager   17 Nitro Swimming-S  2:25.10    2:24.14     q  
           1:07.98    2:24.14 (1:16.16)
 31 Konner Faust     16 Longhorn Aquatic  2:23.95    2:24.74     q  
           1:07.38    2:24.74 (1:17.36)
 32 Abigail Hardy    15 Austin Trinity A  2:24.66    2:24.97     q  
           1:07.68    2:24.97 (1:17.29)
 -----------------------------------------------------------------
 33 Sophia Todd      15 City of Richards  2:23.54    2:25.10     q  
           1:09.49    2:25.10 (1:15.61)
 34 Lindsey Ryalls   18 Texas Ford Aquat  2:22.36    2:25.82     q  
           1:09.95    2:25.82 (1:15.87)
 35 Abby Dunford     13 Tiger Aquatics-L  2:13.58Y   2:26.03     q  
           1:08.77    2:26.03 (1:17.26)
 36 Erica Peterson   15 Lakeside Aquatic  2:25.69    2:26.14     q  
           1:09.39    2:26.14 (1:16.75)
 37 Calissa Castro   16 Lakeside Aquatic  2:27.09    2:26.32     q  
           1:10.02    2:26.32 (1:16.30)
 38 Arianna Lax      16 Austin Swim Club  2:21.62    2:26.55     q  
           1:06.94    2:26.55 (1:19.61)
 39 Haley Allen      21 UN-ST             2:27.51    2:26.78     q  
           1:09.27    2:26.78 (1:17.51)
 40 Alexia Green     16 Eagle Swimming A  2:22.02    2:26.89     q  
           1:09.73    2:26.89 (1:17.16)
 -----------------------------------------------------------------
 41 Keilee Holcomb   15 Mansfield Aquati  2:27.73    2:27.04        
           1:09.12    2:27.04 (1:17.92)
 42 Ashley Richard   18 Crawfish Aquatic  2:28.86    2:27.09        
           1:10.47    2:27.09 (1:16.62)
 -----------------------------------------------------------------
 43 Vivian Roberts   15 Swim Streamline-  2:27.06    2:27.36        
           1:10.43    2:27.36 (1:16.93)
 44 Amanda Janszen   31 YMCA of NW LA --  2:26.61    2:27.54        
           1:11.29    2:27.54 (1:16.25)
 45 Isabelle Pelka   19 Tulane Aquatics-  2:20.51    2:27.82        
           1:08.55    2:27.82 (1:19.27)
 46 Margot Little    17 Rockwall Aquatic  2:27.41    2:28.42        
           1:10.38    2:28.42 (1:18.04)
 47 Samantha Robles  15 Alamo Area Aquat  2:31.08    2:28.43        
           1:09.60    2:28.43 (1:18.83)
 48 Sophia Buhr      16 Lakeside Aquatic  2:28.52    2:28.54        
           1:10.92    2:28.54 (1:17.62)
 49 Sydney Boudreau  14 Austin Trinity A  2:29.17    2:28.74        
           1:12.82    2:28.74 (1:15.92)
 50 Arrianne Wilson  15 Texas Gold-ST     2:21.36    2:28.86        
           1:09.34    2:28.86 (1:19.52)
 51 Maya White       16 Rockwall Aquatic  2:26.35    2:29.08        
           1:10.87    2:29.08 (1:18.21)
 52 Grace Doyal      14 Lost Creek Aquat  2:26.25    2:29.58        
           1:12.13    2:29.58 (1:17.45)
 53 Amanda Andrews   16 Tiger Aquatics-L  2:25.44    2:29.64        
           1:10.27    2:29.64 (1:19.37)
 54 Karina Kanary    14 Hays Swim Club-S  2:29.68    2:29.66        
           1:09.47    2:29.66 (1:20.19)
 55 Jessica Dziergo  16 UN-ST             2:27.62    2:29.73        
           1:11.08    2:29.73 (1:18.65)
 56 Acadia Elzhowe   16 Texas Gold-ST     2:28.83    2:29.84        
           1:10.79    2:29.84 (1:19.05)
 57 Mckenna Stallwo  18 Streamline Aquat  2:32.06    2:30.38        
           1:12.23    2:30.38 (1:18.15)
 58 Maryclare Olive  17 Rockwall Aquatic  2:31.77    2:30.50        
           1:11.66    2:30.50 (1:18.84)
 59 Ryan Mills       14 Aquatex Swim Tea  2:34.09    2:30.59        
           1:10.51    2:30.59 (1:20.08)
 60 Julia Roberto    16 Austin Swim Club  2:27.04    2:30.60        
           1:12.52    2:30.60 (1:18.08)
 61 Kira Bowling     18 Austin Trinity A  2:30.10    2:30.78        
           1:10.46    2:30.78 (1:20.32)
 62 Sydney Buchman   17 Dads Club Swim T  2:32.70    2:30.82        
           1:12.24    2:30.82 (1:18.58)
 63 Mary-ashlynne G  16 Conroe Area Team  2:33.10    2:30.89        
           1:10.29    2:30.89 (1:20.60)
 64 Kaylyn King      16 Lakeside Aquatic  2:31.70    2:31.12        
           1:12.28    2:31.12 (1:18.84)
 65 Miranda Simon    17 Austin Swim Club  2:26.24    2:31.41        
           1:12.88    2:31.41 (1:18.53)
 66 Kassidy Kitchel  13 Dads Club Swim T  2:32.66    2:31.73        
           1:10.23    2:31.73 (1:21.50)
 67 Georgia Guinan   18 Alamo Area Aquat  2:28.01    2:32.50        
           1:13.64    2:32.50 (1:18.86)
 68 Hannah O'Leary   14 Aquatex Swim Tea  2:13.27Y   2:32.58        
           1:11.42    2:32.58 (1:21.16)
 69 Olivia Haskell   16 City Of Midland-  2:33.98    2:32.70        
           1:11.73    2:32.70 (1:20.97)
 70 Carli Cronk      13 Alamo Area Aquat  2:34.31    2:32.82        
           1:12.53    2:32.82 (1:20.29)
 71 Victoria Blum    16 Texas Ford Aquat  2:30.31    2:32.88        
           1:13.37    2:32.88 (1:19.51)
 72 Rachel Del Ange  15 Aquastar-GU       2:33.33    2:32.89        
           1:10.43    2:32.89 (1:22.46)
 73 Kara Moss        16 Dads Club Swim T  2:34.48    2:32.99        
           1:13.59    2:32.99 (1:19.40)
 73 Nabila Argueta   15 Dads Club Swim T  2:29.80    2:32.99        
           1:12.77    2:32.99 (1:20.22)
 75 Hannah Marcus    16 Mansfield Aquati  2:27.28    2:33.35        
           1:12.05    2:33.35 (1:21.30)
 76 Regan Manning    14 Crawfish Aquatic  2:32.78    2:34.73        
           1:11.86    2:34.73 (1:22.87)
 77 Jenna Vanhoogst  17 Tiger Aquatics-L  2:34.24    2:35.10        
           1:12.07    2:35.10 (1:23.03)
 78 Amy Mills        17 Conroe Area Team  2:32.32    2:35.32        
           1:13.10    2:35.32 (1:22.22)
 79 Maria Kristense  15 Nitro Swimming-S  2:26.97    2:35.36        
           1:13.60    2:35.36 (1:21.76)
 80 Brooke Newby     18 Nitro Swimming-S  2:34.26    2:35.61        
           1:12.78    2:35.61 (1:22.83)
 81 Peyton Roemer    19 Streamline Aquat  2:34.55    2:35.90        
           1:11.43    2:35.90 (1:24.47)
 82 Carolina Mauldi  11 Alamo Area Aquat  2:29.40    2:35.95        
           1:13.82    2:35.95 (1:22.13)
 83 Richelle Guice   17 Houston Bridge B  2:27.22    2:36.43        
           1:13.23    2:36.43 (1:23.20)
 84 Anapaula Gomez   15 El Paso Aqua Pos  2:33.51    2:36.90        
           1:12.98    2:36.90 (1:23.92)
 85 Halina Panczysz  14 Lakeside Aquatic  2:28.70    2:37.16        
           1:12.86    2:37.16 (1:24.30)
 86 Megha Siddapure  15 Nitro Swimming-S  2:31.04    2:37.29        
           1:13.09    2:37.29 (1:24.20)
 87 Sabrina Pitkane  17 Nitro Swimming-S  2:37.03    2:37.39        
           1:13.99    2:37.39 (1:23.40)
 88 Claire Rankin    18 Alamo Area Aquat  2:23.94    2:38.16        
           1:12.44    2:38.16 (1:25.72)
 89 Amy Evans        16 Dads Club Swim T  2:29.38    2:39.13        
           1:13.16    2:39.13 (1:25.97)
 90 Maci Finder      16 Lakeside Aquatic  2:30.73    2:41.20        
           1:15.09    2:41.20 (1:26.11)
 91 Morgan Wasik     16 Premier Aquatics  2:11.47Y   2:42.14        
           1:15.49    2:42.14 (1:26.65)
 92 Elise Ringen     17 Alamo Area Aquat  2:29.57    2:43.47        
           1:15.13    2:43.47 (1:28.34)
 93 Emily Gianotti   15 Alamo Area Aquat  2:31.74    2:47.27        
           1:14.88    2:47.27 (1:32.39)
 -- Natalie Eidman   15 Life Time Swim D  2:30.96         DQ        
      Alternating Kick
           1:13.26         DQ (1:18.66)
 -- Jane Ritch       17 Magnolia Aquatic  2:29.41        DFS        
      Declared false start
 -- Sarah Walpole    17 Alamo Area Aquat  2:11.33Y       DFS        
      Declared false start
 -- Juliet Harris    16 Western Hills At  2:10.57Y       SCR        
 -- Natalie Klaas    15 Nitro Swimming-S  2:25.79        SCR