Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
2021 Western Region Speedo Sectionals- Austin - 7/15/2021 to 7/18/20
 
 Event 10  Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
         2:01.69  NATL
         2:01.69  SC19 Summer Champs 19O
         2:05.09  JR-A
         2:05.09  SC18 Summer Champs 18U
         2:08.19  JR-B
         2:10.19  FUTR
         2:19.05  SECT
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Puertas, Anthon  21 Utah Valley Aqua  2:07.20    2:04.02 qJR-A  
             57.50    2:04.02 (1:06.52)
  2 Nosack, Diego D  16 Tualatin Hills S  2:01.88    2:04.52 qJR-A  
             59.83    2:04.52 (1:04.69)
  3 Raffel, Colby A  17 Phoenix Swim Clu  2:07.33    2:04.59 qJR-A  
             57.85    2:04.59 (1:06.74)
  4 Jones, Keaton    16 Swim Neptune-AZ   2:06.32    2:04.73 qJR-A  
             58.95    2:04.73 (1:05.78)
  5 Christenson, Wi  19 King Aquatic Clu  2:05.46    2:05.43 qJR-B  
             59.12    2:05.43 (1:06.31)
  6 Ruthven, Carter  16 Loveland Swim Cl  2:07.43    2:05.94 qJR-B  
             59.59    2:05.94 (1:06.35)
  7 Watkins, Owen M  17 Fort Collins Are  2:05.46    2:06.42 qJR-B  
             59.70    2:06.42 (1:06.72)
  8 Olschansky, Luc  18 Phoenix Swim Clu  2:09.57    2:06.45 qJR-B  
           1:00.54    2:06.45 (1:05.91)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Ceresa, Juan E   18 Longhorn Aquatic  2:07.40    2:06.48 qJR-B  
             59.17    2:06.48 (1:07.31)
 10 Grieve, Alexand  17 Scottsdale Aquat  2:04.96    2:06.58 qJR-B  
             59.28    2:06.58 (1:07.30)
 11 Keough, Patrick  17 King Aquatic Clu  2:01.57    2:06.62 qJR-B  
           1:00.29    2:06.62 (1:06.33)
 12 Huang, Andrew S  17 Lake Oswego Swim  2:08.57    2:07.11 qJR-B  
             59.55    2:07.11 (1:07.56)
 13 Babson, Riley O  20 Univ of Denver H  2:11.19    2:07.69 qJR-B  
           1:01.77    2:07.69 (1:05.92)
 14 Vinokur, David   16 Scottsdale Aquat  2:07.70    2:07.83 qJR-B  
           1:01.16    2:07.83 (1:06.67)
 15 Joswiak, Thomas  17 Phoenix Swim Clu  2:11.51    2:08.91 qFUTR  
           1:01.95    2:08.91 (1:06.96)
 16 Manske, Ethan M  17 Santa Fe Aquatic  2:18.96    2:09.58 qFUTR  
           1:01.97    2:09.58 (1:07.61)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Carlton, Wyatt   16 Bellingham Bay S  2:08.30    2:09.77 qFUTR  
           1:01.57    2:09.77 (1:08.20)
 18 Luken, Jack D    17 Gold Medal Swim-  2:10.07    2:10.14 qFUTR  
           1:01.98    2:10.14 (1:08.16)
 19 Hammer, Aiden J  13 King Aquatic Clu  2:18.76    2:10.47 qSECT  
           1:03.88    2:10.47 (1:06.59)
 20 King, Ryan D     18 Rio Salado Swim-  2:14.04    2:10.70 qSECT  
           1:03.22    2:10.70 (1:07.48)
 21 Feland, Kaleb B  17 Utah Valley Aqua  1:54.41Y   2:11.09 qSECT  
           1:02.98    2:11.09 (1:08.11)
 22 Mindlin, Ethan   15 Swim Neptune-AZ   2:12.68    2:11.27 qSECT  
           1:02.32    2:11.27 (1:08.95)
 23 Gonda, Gabriel   16 Phoenix Swim Clu  2:11.77    2:11.41 qSECT  
           1:00.97    2:11.41 (1:10.44)
 24 Jones, William   16 Olympus Aquatics  2:15.71    2:11.75 qSECT  
           1:01.71    2:11.75 (1:10.04)
 -----------------------------------------------------------------
 25 Rosen, Aaron J   18 Scottsdale Aquat  2:06.17    2:11.76 qSECT  
           1:00.56    2:11.76 (1:11.20)
 26 Park, Kevin B    17 Tualatin Hills S  2:05.37    2:11.77 qSECT  
           1:01.78    2:11.77 (1:09.99)
 27 Burns, Shane C   17 Longhorn Aquatic  2:09.39    2:11.78 qSECT  
             59.17    2:11.78 (1:12.61)
 28 Tyner, Ryan N    16 Foothills Swim T  2:16.68    2:11.85 qSECT  
           1:02.24    2:11.85 (1:09.61)
 29 Coombs, Andrew   14 King Aquatic Clu  2:18.82    2:12.14 qSECT  
           1:02.89    2:12.14 (1:09.25)
 30 Williamson, Mat  16 Olympic Cascade-  2:17.06    2:12.25 qSECT  
           1:02.25    2:12.25 (1:10.00)
 31 Olsen, Karsten   17 Longhorn Aquatic  2:18.90    2:12.72 qSECT  
           1:02.88    2:12.72 (1:09.84)
 32 Peterson, Andre  16 Univ of Denver H  2:11.06    2:12.80 qSECT  
           1:02.32    2:12.80 (1:10.48)
 -----------------------------------------------------------------
 33 Hick, Carson J   16 Los Alamos Aquat  2:17.23    2:12.85 SECT   
           1:02.67    2:12.85 (1:10.18)
 34 Kershaw, James   15 Flatiron Athleti  2:14.91   J2:12.85 SECT   
           1:03.44    2:12.85 (1:09.41)
 -----------------------------------------------------------------
 35 Man, Brendan C   18 Valley Aquatics-  1:51.93Y   2:12.91 SECT   
             59.93    2:12.91 (1:12.98)
 36 Reed, Tanner J   16 Univ of Denver H  2:18.42    2:12.96 SECT   
           1:03.53    2:12.96 (1:09.43)
 37 Tiffany, Ryan J  16 Vitras Swim Club  2:16.04    2:13.22 SECT   
           1:01.10    2:13.22 (1:12.12)
 38 Nero, Cole A     16 Una Love-CO       2:15.04    2:13.26 SECT   
           1:01.45    2:13.26 (1:11.81)
 39 Sander, Robert   16 Gold Medal Swim-  2:13.69    2:13.42 SECT   
           1:03.46    2:13.42 (1:09.96)
 40 Crawford, Finne  16 Gold Medal Swim-  2:15.75    2:13.64 SECT   
           1:03.17    2:13.64 (1:10.47)
 41 Baker, Evan R    16 Loveland Swim Cl  2:18.22    2:13.80 SECT   
           1:03.07    2:13.80 (1:10.73)
 42 Birgfeld, Cade   17 South Snohomish-  1:56.72Y   2:14.12 SECT   
           1:02.34    2:14.12 (1:11.78)
 43 Brophy, Reid P   17 Scottsdale Aquat  2:09.60    2:14.16 SECT   
           1:01.24    2:14.16 (1:12.92)
 44 Simmons, Andrew  15 Swim Neptune-AZ   2:16.29    2:14.25 SECT   
           1:03.55    2:14.25 (1:10.70)
 45 Casey-Minnick,   20 King Aquatic Clu  2:13.29    2:14.54 SECT   
           1:02.15    2:14.54 (1:12.39)
 46 Kwon, Eric G     17 King Aquatic Clu  2:21.90    2:14.82 SECT   
           1:03.71    2:14.82 (1:11.11)
 47 Chesley, Garret  16 StingRay Swim Te  2:18.65    2:15.46 SECT   
           1:02.84    2:15.46 (1:12.62)
 48 Pottker, Matthe  20 Scottsdale Aquat  2:13.03    2:15.52 SECT   
           1:03.73    2:15.52 (1:11.79)
 49 Whitney, Alijah  16 Utah Valley Aqua  1:52.76Y   2:15.58 SECT   
           1:04.09    2:15.58 (1:11.49)
 50 Gurley, Garrett  16 Univ of Denver H  2:10.72    2:16.16 SECT   
           1:03.04    2:16.16 (1:13.12)
 51 Lemon, Andrew A  18 Utah Valley Aqua  2:14.06    2:16.23 SECT   
           1:04.73    2:16.23 (1:11.50)
 52 Stahl, Ryan A    16 Una Love-CO       2:15.79    2:16.39 SECT   
           1:01.92    2:16.39 (1:14.47)
 53 Brown, Jasper J  16 Scottsdale Aquat  1:55.68Y   2:16.44 SECT   
           1:05.33    2:16.44 (1:11.11)
 53 Chen, Nathan Z   17 Bellingham Bay S  2:17.32    2:16.44 SECT   
           1:05.01    2:16.44 (1:11.43)
 55 Landmark, Alex   15 Univ of Denver H  2:18.75    2:16.98 SECT   
           1:06.13    2:16.98 (1:10.85)
 56 Saw, James H     17 Scottsdale Aquat  2:15.41    2:17.41 SECT   
           1:03.63    2:17.41 (1:13.78)
 57 Kwon, Adam M     15 King Aquatic Clu  1:58.23Y   2:17.53 SECT   
           1:04.36    2:17.53 (1:13.17)
 58 Hesser, Raymond  16 Rio Salado Swim-  2:16.94    2:17.61 SECT   
           1:02.87    2:17.61 (1:14.74)
 59 Fay, Timothy G   17 Rio Salado Swim-  2:23.37    2:17.93 SECT   
           1:02.67    2:17.93 (1:15.26)
 60 Spicer, Michael  17 Portland Aquatic  2:18.00    2:18.03 SECT   
           1:04.40    2:18.03 (1:13.63)
 61 Fleischer, Mile  16 Scottsdale Aquat  2:17.49    2:18.16 SECT   
           1:02.80    2:18.16 (1:15.36)
 62 Xiang, Alan C    16 Tualatin Hills S  2:19.05    2:18.24 SECT   
           1:04.91    2:18.24 (1:13.33)
 63 Settle, Charles  15 Tualatin Hills S  2:18.86    2:18.50 SECT   
           1:04.57    2:18.50 (1:13.93)
 64 Rosen, Jeremy H  15 Scottsdale Aquat  2:18.03    2:18.65 SECT   
           1:05.32    2:18.65 (1:13.33)
 65 Blackmon, Aidan  17 Wave Aquatics-PN  2:12.04    2:18.93 SECT   
           1:03.70    2:18.93 (1:15.23)
 66 Maldonado, Joel  15 Scottsdale Aquat  2:17.34    2:19.40        
           1:05.87    2:19.40 (1:13.53)
 67 Johnson, Alexan  17 Lake Oswego Swim  1:57.61Y   2:19.81        
           1:04.74    2:19.81 (1:15.07)
 68 Petersen, Brand  17 Olympic Cascade-  1:57.75Y   2:20.09        
           1:02.40    2:20.09 (1:17.69)
 69 Warriner, Chanc  18 Rio Salado Swim-  2:18.36    2:20.68        
           1:03.32    2:20.68 (1:17.36)
 70 Clarke, Krishna  16 Beast Aquatics-N  2:23.22    2:21.91        
           1:06.23    2:21.91 (1:15.68)
 71 Higgins, Jack M  15 Scottsdale Aquat  2:19.65    2:22.66        
           1:04.26    2:22.66 (1:18.40)
 72 Melendez, Jorge  20 King Aquatic Clu  2:28.91    2:28.15        
           1:01.65    2:28.15 (1:26.50)
 -- Benes, Saylor T  18 Elevation Athlet  2:12.33         NS        
 -- Robillard, Loga  17 Coeur D'Alene Ar  2:26.85        SCR        
 -- Hochwalt, Micha  15 Spokane Waves Aq  2:03.80        SCR