Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License 
2021 Western Region Speedo Sectionals- Austin - 7/15/2021 to 7/18/20
 
 Event 16  Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         1:51.39  NATL
         1:51.39  SC19 Summer Champs 19O
         1:54.29  JR-A
         1:54.29  SC18 Summer Champs 18U
         1:56.29  JR-B
         1:58.09  FUTR
         2:01.00  SECT
    Name            Age Team                 Seed    Prelims              
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Jones, Keaton    16 Swim Neptune-AZ   1:52.40    1:53.11 qJR-A  
             55.17      1:53.11 (57.94)
  2 Matheson, Danie  18 Scottsdale Aquat  1:55.09    1:53.43 qJR-A  
             55.81      1:53.43 (57.62)
  3 Ceresa, Juan E   18 Longhorn Aquatic  1:54.81    1:53.49 qJR-A  
             55.31      1:53.49 (58.18)
  4 Mueller, Chase   16 Foothills Swim T  1:59.33    1:53.96 qJR-A  
             55.71      1:53.96 (58.25)
  5 Machado, Gabrie  18 Boise YMCA Swim-  1:54.36    1:55.05 qJR-B  
             55.59      1:55.05 (59.46)
  6 Nosack, Diego D  16 Tualatin Hills S  1:53.36    1:55.32 qJR-B  
             56.65      1:55.32 (58.67)
  6 Freeman, Paul B  20 Univ of Denver H  1:54.88    1:55.32 qJR-B  
             56.46      1:55.32 (58.86)
  8 Davin, Tristen   16 Foothills Swim T  1:39.00Y   1:55.38 qJR-B  
             54.23    1:55.38 (1:01.15)
 -----------------------------------------------------------------
  9 Luken, Jack D    17 Gold Medal Swim-  1:55.03    1:56.26 qJR-B  
             55.16    1:56.26 (1:01.10)
 10 Pattison, Kella  16 Scottsdale Aquat  1:56.26    1:56.47 qFUTR  
             57.27      1:56.47 (59.20)
 11 Hughes, Parker   20 Scottsdale Aquat  1:58.48    1:56.65 qFUTR  
             56.04    1:56.65 (1:00.61)
 12 Chavez, William  19 Univ of Denver H  1:56.42    1:56.78 qFUTR  
             56.59    1:56.78 (1:00.19)
 13 Joswiak, Thomas  17 Phoenix Swim Clu  1:57.84    1:56.85 qFUTR  
             57.22      1:56.85 (59.63)
 14 Stephenson, Mat  16 Longhorn Aquatic  1:58.23    1:57.02 qFUTR  
             57.15      1:57.02 (59.87)
 15 Mueller, Henry   18 Foothills Swim T  1:39.32Y   1:57.08 qFUTR  
             56.46    1:57.08 (1:00.62)
 16 Henderson, Orio  17 Unattached-NM     1:40.41Y   1:57.25 qFUTR  
             56.35    1:57.25 (1:00.90)
 -----------------------------------------------------------------
 17 Christenson, Wi  19 King Aquatic Clu  1:56.52    1:57.30 qFUTR  
             56.64    1:57.30 (1:00.66)
 18 Miller, William  15 Cougar Aquatics-  1:42.81Y   1:57.34 qFUTR  
             56.24    1:57.34 (1:01.10)
 19 Watkins, Owen M  17 Fort Collins Are  1:57.56    1:57.48 qFUTR  
             57.27    1:57.48 (1:00.21)
 20 Inglis, Sawyer   18 Univ of Denver H  1:57.14    1:57.62 qFUTR  
             56.91    1:57.62 (1:00.71)
 21 Nail, Evan J     17 Rio Salado Swim-  1:56.30    1:57.68 qFUTR  
             56.81    1:57.68 (1:00.87)
 22 Keough, Patrick  17 King Aquatic Clu  1:54.83    1:57.71 qFUTR  
             56.77    1:57.71 (1:00.94)
 23 Ballard, John C  17 Fort Collins Are  1:57.72    1:57.84 qFUTR  
             57.78    1:57.84 (1:00.06)
 24 Arnholt, Nolan   15 Charger Aquatics  1:58.04    1:57.88 qFUTR  
             57.13    1:57.88 (1:00.75)
 -----------------------------------------------------------------
 25 Ricca, Chance A  17 Pikes Peak Athle  1:40.66Y   1:58.00 qFUTR  
             56.61    1:58.00 (1:01.39)
 26 Helwig, Alex C   18 Anthem Dolphins-  2:00.14    1:58.07 qFUTR  
             57.22    1:58.07 (1:00.85)
 27 Park, Kevin B    17 Tualatin Hills S  1:57.06    1:58.10 qSECT  
             57.89    1:58.10 (1:00.21)
 27 Kistler, Drew M  18 Spokane Waves Aq  1:42.12Y   1:58.10 qSECT  
             58.40      1:58.10 (59.70)
 29 Mahns, Darragh   21 Univ of Denver H  1:55.58    1:58.19 qSECT  
             56.56    1:58.19 (1:01.63)
 30 Yang, Beri       17 Scottsdale Aquat  2:01.95    1:58.27 qSECT  
             57.26    1:58.27 (1:01.01)
 31 Pickles, Ian J   16 Swim Neptune-AZ   1:59.83    1:58.37 qSECT  
             56.84    1:58.37 (1:01.53)
 32 Esser, Devin C   18 Swim Neptune-AZ   1:55.43    1:58.46 qSECT  
             57.58    1:58.46 (1:00.88)
 -----------------------------------------------------------------
 33 Elsemore, Jense  17 StingRay Swim Te  2:00.77    1:58.84 SECT   
             57.14    1:58.84 (1:01.70)
 34 Clement, Adrian  18 Portland Aquatic  1:44.03Y   1:58.88 SECT   
             57.84    1:58.88 (1:01.04)
 -----------------------------------------------------------------
 35 Rosen, Aaron J   18 Scottsdale Aquat  1:57.59    1:59.16 SECT   
             57.95    1:59.16 (1:01.21)
 36 Carlton, Wyatt   16 Bellingham Bay S  1:42.88Y   1:59.49 SECT   
             58.91    1:59.49 (1:00.58)
 37 Walgast, John M  18 Fort Collins Are  1:58.25    1:59.56 SECT   
             57.73    1:59.56 (1:01.83)
 38 Krauss, Ronan J  16 Univ of Denver H  1:59.33    1:59.58 SECT   
             57.46    1:59.58 (1:02.12)
 39 Barrier, Tegan   16 Elevation Athlet  1:59.86    1:59.62 SECT   
             56.87    1:59.62 (1:02.75)
 40 Kreutzer, Matth  17 Lake Oswego Swim  2:00.11    1:59.67 SECT   
             56.67    1:59.67 (1:03.00)
 41 Man, Brendan C   18 Valley Aquatics-  1:59.76    1:59.73 SECT   
             56.75    1:59.73 (1:02.98)
 42 Baltazar, Lelan  18 King Aquatic Clu  1:57.74    1:59.77 SECT   
             57.40    1:59.77 (1:02.37)
 43 Crawford, Finne  16 Gold Medal Swim-  2:02.24    1:59.79 SECT   
             57.54    1:59.79 (1:02.25)
 44 Brophy, Reid P   17 Scottsdale Aquat  1:57.46    1:59.88 SECT   
             56.95    1:59.88 (1:02.93)
 45 Williamson, Mat  16 Olympic Cascade-  2:03.23    1:59.98 SECT   
             57.74    1:59.98 (1:02.24)
 46 Weinstein, Pete  17 Foothills Swim T  1:43.46Y   2:00.05 SECT   
             57.60    2:00.05 (1:02.45)
 47 March, Keegan R  18 King Aquatic Clu  1:42.25Y   2:00.06 SECT   
             58.20    2:00.06 (1:01.86)
 48 Davenport, Ryne  16 Gold Medal Swim-  2:01.31    2:00.12 SECT   
             58.68    2:00.12 (1:01.44)
 49 Olschansky, Luc  18 Phoenix Swim Clu  2:02.04    2:00.16 SECT   
             57.52    2:00.16 (1:02.64)
 50 Grieve, Alexand  17 Scottsdale Aquat  1:43.12Y   2:00.17 SECT   
             58.47    2:00.17 (1:01.70)
 51 Ruthven, Carter  16 Loveland Swim Cl  2:00.79    2:00.28 SECT   
             59.29    2:00.28 (1:00.99)
 51 Warriner, Chanc  18 Rio Salado Swim-  2:03.43    2:00.28 SECT   
             58.87    2:00.28 (1:01.41)
 53 Banuelos, Andre  18 Univ of Denver H  1:58.75    2:00.44 SECT   
             59.17    2:00.44 (1:01.27)
 54 Xiang, Alan C    16 Tualatin Hills S  2:00.67    2:00.49 SECT   
             58.06    2:00.49 (1:02.43)
 55 Robillard, Loga  17 Coeur D'Alene Ar  1:43.57Y   2:00.50 SECT   
             57.31    2:00.50 (1:03.19)
 56 Wagner, Taylor   16 Pikes Peak Athle  1:42.06Y   2:00.59 SECT   
             57.54    2:00.59 (1:03.05)
 57 Dalbey, Tristan  16 Scottsdale Aquat  1:59.60    2:00.64 SECT   
             56.86    2:00.64 (1:03.78)
 58 Liu, Evan        16 Olympic Cascade-  2:03.05    2:00.75 SECT   
             58.41    2:00.75 (1:02.34)
 59 Card, Shea S     18 Aspen Swim Club-  1:43.04Y   2:00.77 SECT   
             57.10    2:00.77 (1:03.67)
 60 Ignatescu, Andr  15 Tualatin Hills S  2:00.23    2:00.80 SECT   
             58.62    2:00.80 (1:02.18)
 60 Honey, Sean N    16 Utah Valley Aqua  2:01.92    2:00.80 SECT   
             58.30    2:00.80 (1:02.50)
 62 Wu, Kevin S      16 Rio Salado Swim-  1:44.21Y   2:00.83 SECT   
           1:00.13    2:00.83 (1:00.70)
 62 Maestas, Noah J  18 Univ of Denver H  2:01.19    2:00.83 SECT   
             58.54    2:00.83 (1:02.29)
 64 Giandinoto, Cha  16 Loveland Swim Cl  2:02.00    2:00.89 SECT   
             58.50    2:00.89 (1:02.39)
 65 Pottker, Matthe  20 Scottsdale Aquat  1:42.96Y   2:01.09        
             58.14    2:01.09 (1:02.95)
 66 Brown, Jasper J  16 Scottsdale Aquat  2:07.12    2:01.12        
             59.03    2:01.12 (1:02.09)
 67 Dustin, Gavin R  16 Voltage Aquatics  2:04.96    2:01.17        
             58.14    2:01.17 (1:03.03)
 68 Lev-Tov, Joseph  16 Boulder Swimming  2:01.35    2:01.20        
             58.67    2:01.20 (1:02.53)
 69 Klein, Caden T   17 Scottsdale Aquat  2:02.30    2:01.21        
             58.78    2:01.21 (1:02.43)
 70 Saw, James H     17 Scottsdale Aquat  2:07.67    2:01.24        
             58.60    2:01.24 (1:02.64)
 71 Kunz, Tallin G   16 Utah Valley Aqua  2:05.53    2:01.35        
             58.51    2:01.35 (1:02.84)
 71 Hesser, Raymond  16 Rio Salado Swim-  2:01.16    2:01.35        
             58.19    2:01.35 (1:03.16)
 73 Rutherford-Pari  16 Las Cruces Aquat  2:06.71    2:01.41        
             58.71    2:01.41 (1:02.70)
 74 Davis, Aidan M   17 Valley Aquatics-  2:05.68    2:01.51        
             58.93    2:01.51 (1:02.58)
 75 Davis, Edmund J  17 Olympic Cascade-  2:02.31    2:01.52        
             58.55    2:01.52 (1:02.97)
 76 Brown, Brandon   22 Utah Valley Aqua  1:44.26Y   2:01.55        
             57.62    2:01.55 (1:03.93)
 77 Schreiber, Gabr  15 Lake Oswego Swim  1:59.55    2:01.58        
             57.00    2:01.58 (1:04.58)
 78 Jones, Gavin H   18 Bellingham Bay S  1:55.76    2:01.63        
             58.54    2:01.63 (1:03.09)
 79 Bednarz, Bartek  15 YMCA Westside Si  2:04.65    2:01.65        
             58.72    2:01.65 (1:02.93)
 80 Phillips, Isaia  16 YMCA Westside Si  2:04.82    2:01.75        
             58.04    2:01.75 (1:03.71)
 81 Hopkins, Mason   15 Swim Neptune-AZ   2:04.75    2:01.83        
             57.43    2:01.83 (1:04.40)
 82 Dowdall, Finn P  18 Phoenix Swim Clu  2:00.47    2:01.89        
             58.56    2:01.89 (1:03.33)
 83 Hammer, Aiden J  13 King Aquatic Clu  2:07.05    2:01.95        
             59.47    2:01.95 (1:02.48)
 84 Johnson, Alexan  17 Lake Oswego Swim  2:02.38    2:01.97        
             59.42    2:01.97 (1:02.55)
 85 Stott, Samuel E  16 Tucson Ford Deal  2:04.54    2:02.03        
             59.45    2:02.03 (1:02.58)
 86 Davidson, Garre  15 Univ of Denver H  2:04.79    2:02.10        
             59.43    2:02.10 (1:02.67)
 87 Kelly, Keegan J  15 Tucson Ford Deal  2:05.44    2:02.36        
             58.83    2:02.36 (1:03.53)
 88 Watkins, Connor  16 Una Jsc-AZ        2:05.43    2:02.44        
             59.58    2:02.44 (1:02.86)
 89 Vinokur, David   16 Scottsdale Aquat  2:01.15    2:02.62        
           1:00.54    2:02.62 (1:02.08)
 90 Olsen, Thomas E  15 Multnomah Athlet  2:12.91    2:02.66        
             59.19    2:02.66 (1:03.47)
 91 Hick, Carson J   16 Los Alamos Aquat  2:00.51    2:02.75        
             58.84    2:02.75 (1:03.91)
 92 Bhakta, Sahil S  15 Beast Aquatics-N  2:00.87    2:02.76        
             59.22    2:02.76 (1:03.54)
 93 Gibson, Elias S  16 Santa Fe Aquatic  2:06.78    2:02.84        
             59.06    2:02.84 (1:03.78)
 94 Gonzales, Jaxon  18 Rio Salado Swim-  1:42.48Y   2:03.02        
             58.70    2:03.02 (1:04.32)
 95 Vo, Patrick M    16 Elevation Athlet  2:04.73    2:03.09        
             58.77    2:03.09 (1:04.32)
 96 Bracilano, Coen  17 South Snohomish-  2:10.75    2:03.21        
             59.07    2:03.21 (1:04.14)
 97 Ratkus, Jacob M  17 YMCA Westside Si  1:43.60Y   2:03.31        
             58.79    2:03.31 (1:04.52)
 98 Marbach, Jacob   18 Una Jsc-AZ        2:09.13    2:03.35        
             59.40    2:03.35 (1:03.95)
 99 Stucky, Ben F    16 Boise YMCA Swim-  2:12.53    2:03.42        
             59.24    2:03.42 (1:04.18)
100 Ward, Raglan E   17 Pikes Peak Athle  2:04.21    2:03.49        
           1:00.22    2:03.49 (1:03.27)
101 Sander, Robert   16 Gold Medal Swim-  2:03.79    2:03.57        
           1:00.58    2:03.57 (1:02.99)
102 Quillinan, Mark  15 Gold Medal Swim-  2:04.64    2:03.61        
             59.63    2:03.61 (1:03.98)
103 Miller, Luke R   19 Rio Salado Swim-  1:41.94Y   2:03.64        
             58.16    2:03.64 (1:05.48)
103 Shutt, Paul R    18 Boise YMCA Swim-  1:57.50    2:03.64        
             59.74    2:03.64 (1:03.90)
105 Nero, Cole A     16 Una Love-CO       2:08.86    2:03.89        
             58.79    2:03.89 (1:05.10)
106 Malone, Cooper   18 Loveland Swim Cl  2:04.50    2:03.95        
           1:01.05    2:03.95 (1:02.90)
107 Quarterman, Tyl  16 Boise YMCA Swim-  2:09.14    2:04.07        
             59.97    2:04.07 (1:04.10)
108 Landmark, Alex   15 Univ of Denver H  2:06.27    2:04.16        
             59.13    2:04.16 (1:05.03)
109 Teutsch, Steffe  18 Wave Aquatics-PN  2:03.69    2:04.27        
             59.05    2:04.27 (1:05.22)
110 Van De Groenend  16 Tualatin Hills S  1:59.35    2:04.31        
             59.11    2:04.31 (1:05.20)
111 Kelleher, Caden  16 Phoenix Swim Clu  2:06.15    2:04.78        
             59.83    2:04.78 (1:04.95)
112 Gordon, Soren M  17 Gold's Aquatics-  2:08.83    2:04.83        
             59.56    2:04.83 (1:05.27)
113 Kim, Tylor J     16 Lake Oswego Swim  2:07.06    2:05.12        
             59.34    2:05.12 (1:05.78)
114 Baker, Evan R    16 Loveland Swim Cl  2:08.74    2:05.26        
           1:01.08    2:05.26 (1:04.18)
115 Peimann, Caleb   18 Glacier Swim Clu  2:05.20    2:05.35        
             59.37    2:05.35 (1:05.98)
116 Flynn, Eduardo   15 Life Time  Arizo  2:02.26    2:05.66        
             58.54    2:05.66 (1:07.12)
117 Corson, Luke P   15 5280 Swim Team-C  2:06.90    2:05.77        
           1:00.07    2:05.77 (1:05.70)
118 Christensen, Co  18 Fort Collins Are  2:16.63    2:05.83        
             58.95    2:05.83 (1:06.88)
119 Covington, Dyla  17 Foothills Swim T  2:06.97    2:06.08        
             59.93    2:06.08 (1:06.15)
120 Gurley, Garrett  16 Univ of Denver H  1:44.23Y   2:06.49        
             59.84    2:06.49 (1:06.65)
121 Skiff, Conner M  16 King Aquatic Clu  2:11.80    2:07.15        
           1:00.48    2:07.15 (1:06.67)
122 Lyons, Henry S   15 Santa Fe Aquatic  2:17.69    2:07.31        
             59.93    2:07.31 (1:07.38)
123 Krigbaum, Henry  18 Phoenix Swim Clu  2:13.26    2:10.50        
           1:02.09    2:10.50 (1:08.41)
124 Witty, Thomas R  16 Bainbridge Islan  2:19.62    2:10.58        
           1:00.52    2:10.58 (1:10.06)
125 Brisbois, Alexa  19 Lake Oswego Swim  2:13.46    2:11.03        
           1:02.78    2:11.03 (1:08.25)
126 Vera, Korbin R   18 Bellingham Bay S  2:12.92    2:11.30        
           1:03.05    2:11.30 (1:08.25)
127 Grigg, Micah B   19 Glacier Swim Clu  2:10.84    2:11.64        
           1:01.86    2:11.64 (1:09.78)
 -- McCarty, Quinti  17 Pikes Peak Athle  1:40.75Y        DQ        
      False start
             55.08         DQ (1:00.92)
 -- Timblick, Jake   17 Pikes Peak Athle  2:00.82        DFS        
      Declared false start
 -- Graunke, Jeremy  17 Rio Salado Swim-  1:42.36Y       SCR        
 -- Fang, Maxwell E  19 West Coast Aquat  1:55.28        SCR        
 -- Benes, Saylor T  18 Elevation Athlet  2:00.04        SCR        
 -- Hall, Randon P   18 Tualatin Hills S  2:02.56        SCR